BIP
18 BATALION POWIETRZNODESANTOWY
Wydarzenia
ROWEROWY RAJD PAMIĘCI
14.05.2018
Wieczorem w dniu 11 maja 2018 r. do Bielska-Białej przyjechali uczestnicy „Rajdu Pamięci 22 Poległych w Iraku”. W koszarach 18 batalionu powietrznodesantowego zregenerowali siły, by z samego rana w sobotę uczcić pamięć kpt. Sławomira Stróżaka.

To był 7 dzień rajdu, który łącznie będzie trwał 22 dni. Rowerzyści odwiedzą miejsca pochówku 22 polskich żołnierzy poległych w Iraku.
W sobotę 12 maja weterani: sierż. Sebastian Grodzicki z 21 Bazy Lotnictwa Taktycznego, kpr. Maciej Kot z 1 Brzeskiego Pułku Saperów wraz z żołnierzami z kompanii szturmowych 18 batalionu przejechali ulicami Bielska na cmentarz w Wapienicy, gdzie pochowany jest kpt. Sławomir Stróżak. W asyście bielskich spadochroniarzy złożono wiązankę kwiatów, zapalono znicz oraz uczczono pamięć poległego żołnierza minutą ciszy. Jak zwykle, na cmentarzu obecna była mama kpt. Stróżaka, która od lat wspiera tego typu działania batalionu i zawsze w nich uczestniczy. Towarzyszyli Jej również córka z mężem i wnuczką. Rajd jest okazją, aby uświadomić wszystkim jak ważne jest pielęgnowanie żołnierskiej pamięci. Daje możliwość zintegrowania środowiska weteranów oraz umacnia relacje opiekunów indywidualnych z jednostek wojskowych z rodzinami poległych żołnierzy. Kiedy sierż. Grodzicki i kpr. Kot opuszczali Bielsko mieli przed sobą około 1700 km trasy. Łącznie w czasie całego rajdu będą musieli zmierzyć się z własnymi słabościami i pokonają ponad 2500 km.
Jadącym w rajdzie weteranom żołnierze „Osiemnastki” życzą „połamania kół” „mocnych nóg”, wiatru tylko w plecy oraz satysfakcji z każdego przejechanego kilometra.

Tekst i zdjęcia: por. Anita SKOWRON


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych